Sınav sonuçları açıklandıktan sonra sıra tercih işlemlerine gelecek. Sınav sonuçları 31 Temmuz günü açıklanacak ve adaylar almış olduğu puanları ÖSYM sisteminden kolayca öğrenebilir. Bunun ardından da adaylar için tercih dönemi başlayacak. Herkes kendine uygun bölümü seçmeli ve bu noktada dikkat edilmesi gereken şeyleri sizlere anlatacağız.

Severek Yapabileceğiniz İşi Belirleyin

Adayların en fazla düştüğü hatalardan birisi meslekleri göz önünde bulundurmamasıdır. Tercih edeceğiniz meslek için hayatları boyunca çalışacağınız için en doğru mesleği tercih etmelisiniz.

Öncelikle ne yapmaktan hoşlandığınızı belirlemeniz gerekmekte. Eğer insanlar ile iletişim kurup onların sorunlarını düzeltme yeteneğine sahipseniz ara bulucu veya avukat olabilirsiniz.

Aynı şekilde eğer teknoloji ve bilgisayar ile haşır neşir olmaktan hoşlanıyorsanız yazılım veya bilgisayar mühendisliği okumak sizin yararınıza olacaktır. Bunları kendi yetenek ve isteklerinize göre çeşitlendirebilirsiniz. Sadece mantığı kavramanız yeterli olacaktır.

Önü Açık ve Geleceği Olan Meslekler

Son zamanlarda devlet memuru kapasitesinin dolduğunu ve birçok kişinin açıkta kaldığını haberlerde duymuşsunuzdur. Bu yüzden alile büyüklerinin “okuyun, memur olun.” sözünün dışına çıkmalı ve çalışan boşluğu olan meslekleri tercih etmelisiniz.

Ancak bu tercihi yaparken sadece iş imkanı olan değil, mesleği yıllar boyunca yapacağınızı da hesaba katarak kendinize uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Önü açık olan mesleklerden örnek vermek gerekirse, Yazılım ve Hukuk bölümlerini söyleyebiliriz.

Ancak bu bölümlerde kendinizi diğer mezunlardan farklı kılacak bir artı yönünüz yoksa iş bulmanız her halükarda zor olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here