YKS Taban Puan Nedir?

Sınavlarda öğrencilerin okullara girebilmesi için belirli bir puanın üstünde olması gerekiyor ve bu puan her fakülte ve üniversite için değişiklik gösterebilir. Bu yazımızda sizler için geçen sene belirlenmiş olan taban puanlarını size aktaracağız. Taban puanı, üniversitenin o sene okula kabul ettiği en düşük puanlı kişidir. Bunun üzerinden hesabınızı yapabilirsiniz. Şimdi konunuza dönelim.

 

Tıp Fakültesi Taban Puanı

Tıp fakülteleri kapsamında Devlet üniversitesi olan Çorum Hitit Fakültesi 442,80 puan ile son öğrencisini almıştır. Eğer devlet üniversitesinde okumak zorunda değilim diye düşünüyorsanız 413 puan ile alan KKTC Yakındoğu Üniversitesi tıp fakültesini tercih edebilirsiniz. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki, Yakındoğu Üniversitesi Tıp Fakültesi ücretli bir şekilde öğrenci almaktadır. Eğer tercih listenizde ilk sıraya Yakındoğu Üniversitesi’ni yazarsanız bir miktar indirimden faydalanabilirsiniz. Bunun dışında eğer güzel bir puan almış iseniz tam burslu bir şekilde okuma fırsatınız da var. Üstelik bursunuz not değişimi gibi benzeri faktörler sebebiyle kesilmemektedir. Eğer taban puanlarını detaylı bir şekilde incelerseniz genelde İngilizce olarak eğitim veren Üniversitelerin puanlarının biraz daha yüksek olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Hukuk Fakültesi Taban Puanı

Eğer Devlet Üniversitesinde Hukuk eğitimi almak isterseniz geçen seneki oranlara göre en düşük taban puanı olan Kıbrıs Sosyal Bilimler Fakültesinde 406,60 puanla okuyabilirsiniz. Tabii ki bu durum bu sene değişiklik gösterebilir. Eğer maddi durumu dert etmezseniz KKTC Girne Amerikan Üniversitesi bünyesinde 330,96 puan ile okuma imkanına sahipsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here